Board Members serve 2-year term with a portion being elected in each year. The procedures are set forth in the Club’s By-Laws. If there are more candidates than upcoming vacancies an election is held at the AGM, which takes place at the first scheduled meeting in July.

After the Annual General Meeting, the first meeting of the “new" Board takes place. At this meeting, the Board elects the officers whose 2-year term is expiring. These Officers are the Chairman, Vice-Chairman, Secretary, and Treasurer.  


July 1, 2019 to June 30, 2021

Due to COVID-19 Restrictions, the Board canceled the July 2020 AGM and extended the terms of expiring Board Members until the next AGM in July 2021


CLUB OFFICERS

Chairman

Les Edmonds




Vice Chairman



Secretary

Bob Smith


Treasurer

Judith Edmonds

Membership



BOARD MEMBERS

Roy Albiston


Peter Hyland


Tom Loughney


John Morris


Richard Smith


Darrel Vaught


Newsletter

Website



Max Rommel

Founding Member

Board Member Emeritus


Continuous service to the Pattaya City Expats Club as a Governing Board Member from 2002 to 2013



For a list of previous Board Members, please click the button below

Previous Board Members



Find us on:

Powered by Wild Apricot Membership Software